15 stycznia 2019 r., Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie

We wtorek 15 stycznia 2019 r. w Sali widowiskowej Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego odbyło się spotkanie opłatkowo-noworoczne podkarpackich samorządów współorganizowane przez Wojewodę Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych.
Z samorządowcami z Podkarpacia świętowali również J.E. Ks. Arcybiskup Adam Szal Metropolita Przemyski, J.E. Ks. Jan Wątroba Biskup Rzeszowski wraz z duchowieństwem, podkarpaccy parlamentarzyści, radni województwa, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele wyższych uczelni z Podkarpacia, szefowie instytucji wojewódzkich, przedstawiciele firm i instytucji współpracujących z samorządami, przedstawiciele podkarpackich związków zawodowych.

Tegoroczne spotkanie rozpoczął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl smutną refleksją po tragicznej śmiercią samorządowca – Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Jesteśmy wstrząśnięci ogromem dramatu, jaki dotyka rodzinę pana prezydenta Pawła Adamowicza. Myślę, że dotyka on także brać samorządową. Wiemy jak ważne są nasze decyzje, jak ciężka jest nasza praca i służba. Chciałbym, aby dziś w atmosferze życzeń, pamiętali państwo o osobie pana prezydenta. Mam nadzieję, że ta tragedia stanie się dla nas przestrogą, abyśmy już nigdy nie musieli spotykać się w takich okolicznościach.
Zgromadzeni w Filharmonii uczestnicy spotkania odmówili modlitwę w intencji Pawła Adamowicza, którą poprowadził biskup Jan Wątroba. Tuż po modlitwie, wybrzmiał odegrany na trąbce utwór “Cisza”.
Przedstawiciele podkarpackich samorządów minutą ciszy uczcili pamięć Prezydenta Gdańska oddając tym samym cześć zmarłemu.
Marszałek Władysław Ortyl odczytał zebranym list Marszalka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, który skierował swoje życzenia do podkarpackich samorządów.
Następnie głos zabrała Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki, która w swoim wystąpieniu podkreśliła wyjątkowy nastrój spotkania spowodowany tragicznymi wydarzeniami w Gdańsku.
Skłania nas - osoby uczestniczące w życiu publicznym - do pewnej refleksji i do pytań o to - jaki jest sens działalności, którą realizujemy. Otóż, każdy z nas wchodząc na ścieżkę działalności publicznej, swojej misji upatruje w realizacji celów służących dobru publicznemu. I ten cel niewątpliwe sprawia, że ponosimy trudy dnia codziennego, a niekiedy nadzwyczajne ofiary, jeśli trzeba je złożyć - mówiła Ewa Leniart.
W dalszej części wystąpienia podkreśliła wyjątkowość ubiegłego roku, w którym Polska obchodziła jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości. Zwróciła uwagę na duże zaangażowanie samorządów w obchody tak ważnego dla Polaków Jubileuszu.
Nie bez znaczenia jest także państwa zaangażowanie w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Zawiązany przez wojewodę oraz marszałka komitet obchodów, okazał się wielką i cenną inicjatywą, która poruszyła także dzięki państwu, serca nas wszystkich. Zrealizowano ponad 1000 inicjatyw. Świętowanie 100-lecia niepodległości nastroiło nas do tego, aby z wielką miłością podchodzić do naszej ojczyzny. Okazywać szacunek ofierze, złożonej przez wszystkich, którzy na niepodległość ojczyzny ciężko pracowali - dodała wojewoda Ewa Leniart.
Składając zgromadzonym życzenia noworoczne, podziękowała za współpracę.
W imieniu Parlamentarzystów głos zabrał Poseł na Sejm RP Rafał Weber. Podziękował obecnym za uczczenie śmierci Prezydenta Adamowicza. Wspomniał o działaniach rządu na rzecz rozwoju ważnych dla samorządów inwestycji. Gratulując samorządowcom wyboru życzył, by rozwijali nasz region w kolejnych latach swojej aktywności.
Następnie głos zabrał Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego, Przewodniczący Zarządu PSST, który przedstawił informacje dotyczącą działań Zarządu Województwa na rzecz rozwoju Podkarpacia.
Życzenia samorządowcom złożył Abp. Adam Szal a Bp. Jan Wątroba pobłogosławił i poświęcił opłatki, którymi wszyscy przełamali się na zakończenie uroczystości we foyer Podkarpackiej Filharmonii.
Uroczystość koncertem kolęd i pastorałek wraz ze szczególnym gościem, wokalistką Martą Podulką uświetniła Brass Standard Jazz Orchestra z Brzozowa.

Załączniki:

1. List Marszalka Sejmu RP Marka Kuchcińskiegopdf ico

2. List Rektora PWSZ w Tarnobrzegupdf ico

 

Zdjęcia: PSST, Michał Mielniczuk (Biuro Prasowe UMWP)
 
Relacja z uroczystości znajduje się również na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego