XVIII Dożynki Województwa Podkarpackiego połączone z Dożynkami Powiatu Mieleckiego
26 sierpnia 2018 r. – Mielec – plac przy kościele pomocniczym pw. Św. Marka Ewangelisty w Mielcu, bulwary mieleckie  
• liczba uczestników: ok. 30 delegacji z wieńcami i darami dożynkowymi z gmin i powiatów województwa podkarpackiego /ok. 500 uczestników/;
• Starostowie Dożynek:
Anna Marut i Tomasz Łępa;
• uroczystą mszę świętą dziękczynną za zebrane plony z prośbą o Boże Błogosławieństwo odprawił Ksiądz Infułat Adam Kokoszka;

• w uroczystości udział wzięli zaproszeni goście, m.in.: Adam Kwiatkowski – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Podkarpaccy Parlamentarzyści: Zdzisław Pupa – Senator RP, Krystyna Skowrońska – Poseł na Sejm RP, Jan Warzecha – Poseł na Sejm RP, Rafał Weber – Poseł na Sejm RP, Maciej Masłowski – Poseł na Sejm RP, Czesław Łączak – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Bogdan Romaniuk – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, radni gmin i powiatów z województwa podkarpackiego, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i starostowie z województwa podkarpackiego, przedstawiciele instytucji współpracujących z rolnikami oraz przedstawiciele służb mundurowych;
• współorganizatorzy: Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów  Terytorialnych, Powiat Mielecki;

Tegoroczne uroczystości dożynkowe narodowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda.

Miejscem podziękowania podkarpackich rolników za tegoroczne zbiory był plac przy kościele pomocniczym pw. Św. Marka Ewangelisty w Mielcu.
Nabożeństwo w intencji rolników i ich pracy odprawił Ksiądz Infułat Adam Kokoszka.
Przed rozpoczęciem liturgii głos zabrał Minister w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, odczytując list prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Prezydent dziękował rolnikom – uczestnikom Dożynek słowami:

„To czas dziękczynienia Opatrzności za dar chleba powszedniego. To czas radości i dumy z dobrze wykonanej pracy, która trwała cały rok i kosztowała wiele trudu, ale przynosi teraz piękne żniwo. W imieniu Rzeczypospolitej pragnę najserdeczniej podziękować wszystkim rolnikom województwa podkarpackiego za ofiarny wysiłek. To, co robią Państwo dla współrodaków i dla pomyślności bytu Ojczyzny, zasługuje na ogromny szacunek i wdzięczność.”

W związku z obchodami jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości Prezydent RP podkreślił wielowiekowe zasługi polskich chłopów.
„Nie byłoby wolnej, silnej, patrzącej ufnie w przyszłość Rzeczypospolitej, gdyby nie zbiorowy dorobek wsi polskiej. Dorobek zbudowany na patriotyzmie, poświęceniu i poczuciu chłopskiej godności. Na ciężkiej, wytrwałej pracy. Na przywiązaniu do ziemi – ojcowizny oraz nieugiętym trwaniu przy wierze przodków."

Do uczestników swój list skierował również Marszałek Rzeczypospolitej Polskiej Marek Kuchciński, który dziękował rolnikom słowami:
„ Pragnę złożyć dziś wszystkim Państwu najserdeczniejsze podziękowania za całoroczny trud. Życzę zdrowia, pomyślności, dostatku i rodzinnego szczęścia. Niech Wasz wysiłek zawsze będzie otoczony wielkim uznaniem, tak jak na to zasługuje.”


Swoje słowa do wszystkich obecnych na Dożynkach rolników skierował również Przewodniczący Zarządu PSST - Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego.
„Dożynki to święto lokalnych i regionalnych, parafialnych i diecezjalnych wspólnot, bezcenna okazja do zademonstrowania kim jesteśmy, jakie przyświecają nam wartości, gdzie są nasze korzenie. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby niecodzienny, całoroczny trud rolników, gdyby nie ciężka praca Państwa rąk i - bijące w rytm potrzeb ziemi - serca. I właśnie za to serce i wysiłek pragnę serdecznie podziękować w imieniu własnym oraz wszystkich mieszkańców Województwa Podkarpackiego - mówił Władysław Ortyl.”
Głos zabrała również Lucyna Podhalicz – Wicewojewoda Podkarpacki.


Delegacje, które przybyły z wieńcami na tegoroczne dożynki otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Po uroczystej mszy św. na scenie znajdującej się na mieleckich bulwarach tradycje związane z ośpiewywaniem wieńców dożynkowych zaprezentowały Gminy z Powiatu Mieleckiego.
Wręczono także nagrody w konkursie BEZPIECZNE GOSPODARSTWO ROLNE – 2018.
Wieczorną zabawę uświetnił występ zespołów „Rzeszowiacy”, „Shantel” oraz „Ich Troje”.
Niestety pogoda nie sprzyjała uczestnikom i organizatorom tegorocznego święta plonów. Mogliśmy jednak „na własnej skórze” odczuć zmagania polskich rolników, aby na naszych stołach nigdy nie zabrakło chleba.

Listy:

1.    Andrzej Duda – Prezydent RPpdf ico
2.    Marek Kuchciński – Marszałek Sejmu RParek Kuchciński – Marszałek Sejmu RPpdf ico
3.    Jan Krzysztof Ardanowski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi pdf ico
4.    Józef Jodłowski – Starosta Rzeszowskipdf ico

 


Zdjęcia:

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Starostwo Powiatowe w Mielcu

Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych