28 sierpnia 2016 r. - Polańczyk /Amfiteatr/ 
• XVI Dożynki Województwa Podkarpackiego  „Do Matki Miłosierdzia”
• liczba uczestników: ok. 130 delegacji z wieńcami i darami dożynkowymi z gmin i powiatów województwa podkarpackiego oraz parafii i dekanatów Archidiecezji Rzeszowskiej /ok. 1500 uczestników/;
• Starostowie Dożynek: Krystyna Mucha -  sołtys wsi Myczkowce oraz Stanisław Pasławski sołtys Bukowca;

• uroczystą mszę świętą dziękczynną za zebrane plony z prośbą o Boże Błogosławieństwo odprawił  J. E. Ksiądz Arcybiskup Adam Szal Metropolita Przemyski;
• w uroczystości udział wzięli zaproszeni goście: Adam Kwiatkowski - Sekretarz Stanu, Szef Gabinetu Prezydenta RP, podkarpaccy parlamentarzyści , Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego, Witold Lechowski - Wicewojewoda Podkarpacki, Lucjan Kuźniar – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, radni województwa, radni gmin i powiatów z województwa podkarpackiego, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i starostowie z województwa podkarpackiego, przedstawiciele instytucji współpracujących z rolnikami oraz przedstawiciele służb mundurowych;
• współorganizatorzy: Gmina Solina, Parafia Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Polańczyku.

Tegoroczne XVI Dożynki Województwa Podkarpackiego połączone z Dożynkami Archidiecezji Przemyskiej odbyły się pod hasłem „Do Matki Miłosierdzia”. Miejscem podziękowania podkarpackich rolników za tegoroczne zbiory był Amfiteatr w Polańczyku.
Przed rozpoczęciem koncelebrowanej mszy świętej dziękczynnej Minister Adam Kwiatkowski odczytał zebranym list od Andrzeja Dudy - Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Nabożeństwo w intencji rolników i ich pracy odprawił J. E. Ksiądz Arcybiskup Adam Szal. W słowie pasterskim do rolników i mieszkańców Podkarpacia mówił o wdzięczności, która jest cechą ludzi pokornych, uznających autorytet Pana Boga – Stwórcy, Zbawiciela.
Podczas liturgii Ks. Biskup poświęcił przyniesione wieńce dożynkowe i chleby wypieczone z tegorocznych zbiorów zbóż.
W imieniu władz województwa marszałek podziękował rolnikom za ciężką pracę na roli dziękując z trud i jego owoce, za szacunek i miłość do ziemi ojców, za pielęgnowanie tradycji i zwyczajów, które są naszym dziedzictwem i kształtują narodową tożsamość.  
Wicewojewoda Podkarpaci podziękował rolnikom za trud i ciężką pracę, którą wkładają w uprawę roli i produkcję żywości.
Wszystkie delegacje, które przybyły z wieńcami na tegoroczne dożynki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz albumy prezentujące Gminę Solina – współorganizatora tegorocznych uroczystości dożynkowych.
Podczas Dożynek odbył się organizowany przez Marszałka Województwa Podkarpackiego konkurs na "Najładniejszy wieniec dożynkowy", który będzie reprezentował Województwo Podkarpackie na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Kapituła wyróżniła wieniec z Sołectwa Kurzyna /Miasto i Gmina Ulanów/.
W części artystycznej dożynek wszystkim uczestnikom pieśni i tańce ludowe prezentował Zespół „Bandanki” – reprezentacyjna grupa folklorystyczna miasta Ustrzyki Dolne i Powiatu Bieszczadzkiego.
Uczestnicy z wielkim zaangażowaniem obserwowali przygotowaną przez Gminę Solina inscenizację prezentującą dawne życie i pracę mieszkańców wsi. Dla wielu był to powrót w lata swojej młodości, dla innych – młodszych była to prawdziwa lekcja historii. Mężczyźni próbowali swych sił młócąc cepem zwiezione zboże, a kobiety mełły zboże na mąkę w kamiennych żarnach.
Wieczorem dla uczestników dożynek zaśpiewała Halina Frąckowiak.

1. List Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiegopdf ico
2. List Prezesa Rady Ministrow Beaty Szydłopdf ico

 

Zdjęcia:
PSST