7 maja 2014 r. - Lubaczów

  • V Pielgrzymka Samorządów Terytorialnych do Sanktuarium w Lubaczowie
  • W dniu 7 maja 2014 r. w Lubaczowie, podczas papieskiego Odpust Maryjnego w liturgiczne wspomnienie Matki Boskiej Łaskawej (Lwowskiej) odbyła się już piąta pielgrzymka przedstawicieli władz samorządowych z województwa podkarpackiego i lubelskiego. W tym roku pielgrzymkę połączono z dziękczynieniem samorządowców za kanonizację Świętego Jana Pawła II. Wzięło w niej udział ok. 70 przedstawicieli podkarpackich samorządów. Wszyscy uczestnicy spotkania samorządowego w Lubaczowie otrzymali pamiątkowe postumenty zawierające kopię obrazu Jana Pawła II, który znajdzie się w ołtarzu bocznym konkatedry.
  • Przed rozpoczęciem uroczystości pielgrzymkowych samorządowcy /na zaproszenie Wójta Gminy Lubaczów - Wiesława Kapela/ zwiedzili Kresową Osadę w Baszni Dolnej, gdzie degustowali tradycyjne "Kresowe jadło".
  • Uroczystość odpustowa poprzedzona była dwudziestominutowym "INTROITUS" - pierwszy utwór "Wielkiej mszy na cześć Jana Pawła II".
  • O godz. 17.00 odbyła się uroczystość V Papieskiego Odpustu Maryjnego ku czci Najświętszej Maryi Panny Łaskawej Lwowskiej. Mszę świętą koncelebrował i homilię wygłosił ks. Abp. Mieczysław Mokrzycki - Metropolita Lwowski. Słowo wstępne wraz z powitaniem wygłosił Biskup pomocniczy Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej BP Mariusz Leszczyński. Podczas uroczystości Marszałek Województwa Podkarpackiego, w imieniu samorządowców, zawierzył naszą "Małą Ojczyznę" Pani Łaskawej.
  • Mszę św. dziękczynną za kanonizację św. Jana Pawła II uświetnili artyści z Wiednia. Wykonali mszę skomponowaną przez Geralda Spitznera z Wiednia na cześć Ojca Świętego Jana Pawła II, która miała być wykonana w Watykanie na jego 85 urodziny. Dzieło to zostało wybrane spośród tysięcy propozycji z całego świata przez Międzynarodowe Konsorcjum Watykanu.
  • Po uroczystej Mszy Św. wszyscy goście obejrzeli wystawę "Ślady Świętego Jana Pawła II na Ziemi Lubaczowskiej". Ks. Abp Mieczysław Mokrzycki zaprezentował książkę "Miejsce dla każdego. Opowieść o świętości Jana Pawła II".Zdjęcia: Magdalena Kłak