7 maja 2012 r. - Lubaczów

 • III Pielgrzymka Samorządów Terytorialnych do sanktuarium w Lubaczowie
 • W ustanowiony przez papieża Benedykta XVI na dzień 7 maja odpust ku czci Matki Boskiej Łaskawej (Lwowskiej) od trzech lat organizowane są pielgrzymki przedstawicieli władz samorządowych, którzy spotykają się przed cudownym obrazem z katedry lwowskiej, aby za królem Janem Kazimierzem powtórzyć gest zawierzenia spraw publicznych opiece Pani Łaskawej. W tym roku pielgrzymkę współorganizowało Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych. Wzięło w niej udział ok. 70 przedstawicieli podkarpackich samorządów z Przewodniczącym PSST Mirosławem Karapytą oraz kilkunastu wójtów, burmistrzów i starostów z województwa lubelskiego ( Diecezja Zamojsko-Lubaczowska) z Prezydentem Zamościa, Marcinem Zamoyskim.

  Wcześniej spotkali się oni w sali koncertowej lubaczowskiej szkoły muzycznej, gdzie wysłuchali koncertu oraz wykładów na temat losów cudownego obrazu Matki Boskiej Łaskawej, który wygłosił Stanisław Makara - dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie. Podkarpacki konserwator zabytków Grażyna Stojak opowiedziała o doświadczeniach współpracy z samorządami w zakresie ochrony zabytków znajdujących się na terenach gmin na przykładzie gmin z powiatu lubaczowskiego. W galerii wystawowej Muzeum Kresów obejrzano wystawę sztuki podkarpackiej ze zbiorów lubaczowskiego muzeum. Wśród eksponowanych na wystawie obrazów można było zobaczyć autoportret pędzla Mirosława Karapyty sprzed kilkunastu lat.

  Kulminacyjnym punktem pielgrzymki samorządowej była msza w lubaczowskiej konkatedrze, którą celebrował abp Wacław Depo - metropolita częstochowski. Do lutego b.r. był on ordynariuszem diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W ubiegłym roku to on właśnie był gospodarzem II Pielgrzymki Samorządowej, a jego gościem był abp. Józef Michalik. Wówczas bp Depo zapowiadał zaproszenie na kolejny lubaczowski odpust biskupa częstochowskiego. Wtedy jeszcze nie mógł przypuszczać, że to właśnie jemu powierzona zostanie przez papieża godność częstochowskiego metropolity.

  Podczas Mszy Świętej marszałek Mirosław Karapyta w imieniu podkarpackich samorządowców odczytał akt zawierzenia spraw publicznych opiece lubaczowskiej Madonny. Wszyscy uczestnicy spotkania samorządowego w Lubaczowie otrzymali pamiątkową paterę III Pielgrzymki.

  Źr. www.podkarpackie.pl Wiesław Bek


  1
  2
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  Previous Next Play Pause
  1 2 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

  Zdjęcia: Wiesław Bek /UMWP w Rzeszowie/