lipiec 2009 r.

- Jarosław Dofinansowanie wypoczynku dzieci i młodzieży z okolic Czarnobyla na Ukrainie.

Dofinansowanie wypoczynku dzieci i młodzieży z rejonu dotkniętego skutkami awarii reaktora atomowego w Czarnobylu, które w dniach 1 - 21 lipca 2009 roku przebywały na wakacjach w Jarosławiu, na zaproszenie władz Miasta Jarosławia oraz Proboszcza Parafii Bożego Ciała.

Uczestnicy kolonii mieszkają na co dzień w ośmiu miejscowościach położonych w promieniu 30 km od sarkofagu przykrywającego zniszczony w 1986 roku reaktor atomowy.

Dzieci i młodzież z Ukrainy zwiedziły wiele ciekawych miejsc Polski, w tym województwa podkarpackiego, m.in. Łańcut, Sieniawę i Zamość, wypoczywały na Roztoczu oraz nad zalewem w Radawie, podróżowały kolejką wąskotorową do Dynowa, podziwiając uroki Pogórza Dynowskiego. Brały również udział w zajęciach sportowych zarówno na basenie jak i w hali sportowej. Uczestniczyły w zajęciach muzycznych, teatralnych oraz promujących zdrowy styl życia, chętnie uczyły się języka polskiego.

Pobyt dzieci z okolic Czarnobyla w Jarosławiu był dla nich szansą zobaczenia innego, lepszego dla nich świata, pozwolił im na oderwanie się od codziennej, smutnej rzeczywistości, naznaczonej cierpieniem i śmiercią.

 

zdjęcia: Magdalena Kłak